Вакцинація моряків та невиконання фрахтувальниками зобов’язань щодо сприяння заміні екіпажів – головні теми форуму Capital Link

На нещодавньому міжнародному онлайн форумі судноплавства Сapital Link (2-3 березня 2021) було озвучено найбільші загрози для 1,5 млн. моряків: зволікання з введенням паспортів вакцинації  та  відмова фрахтувальників замінювати екіпажі.

Так, профспілки моряків, організації ООН та Глобальна торговельна асоціація судновласників визнали, що, незважаючи на всі зусилля, у спотових чартерах зберігається поширене використання застережень «без заміни екіпажу» та «без девіації».

Фактична ситуація у судноплавстві контрастує з заявами провідних трейдерів сировини, включаючи Shell, BP, Vitol, Trafigura, Rio Tinto, Vale, Glencore та Cargil, які підписали Декларацію Нептуна про добробут моряків.

При цьому,  Декларацію Нептуна не підписано багатьма фрахтувальниками з Ближнього Сходу, Китаю та інших країн Азії із значним обсягом торгівлі сирою нафтою та нафтопродуктами.

З невиконанням фрахтувальниками своїх зобов’язань боротимуться завдяки інструментам Глобальної Угоди ООН та ІМО, МОП, Комісії ООН з прав людини, яка орієнтується на чутливість інвесторів до критеріїв визначення соціально-відповідальних компаній як об’єктів для інвестицій.

Нові труднощі у процесах заміни екіпажів створюються й через запровадження країнами паспортів вакцинації.

Директор з правових питань та зовнішніх відносин ІМО  Фредерик Кенні заявив, що організація вже отримує повідомлення від окремих портів, які вимагатимуть наявності вакцинації, і це може бути найгіршим сценарієм , якщо не буде впроваджений план вакцинації моряків.

Процес ускладняється і позицією альянсу COVAX*, згідно якої тільки уряди країн можуть забезпечити вакцини.

Для країн, що розвиваються, серед яких – постачальники найбільшої кількості моряків на світовому ринку морської робочої сили, вакцини закуповує Альянс Gavi COVAX у співпраці з ВОЗ, Світовим банком, ЮНІСЕФ та Фондом Білла і Мелінди Гейтс. За словами генерального секретаря ICS Гая Платтена, доступ до вакцин в цих країнах обмежений.

На даний час лобіюється створення хабів із заміни екіпажів і вакцинації у лояльних країнах. На Форумі було відзначено Кіпр і Сінгапур.

Платтен вважає, що наявні досить вагомі аргументи для розгляду можливості придбання вакцини для моряків і для галузі, щоб гарантувати збереження глобального ланцюга поставок.

Пропозиція про цифровий паспорт вакцинації як можливості запобігання карантинних обмежень буде розглянута Європейською комісією у цьому місяці.

*COVAX – це світова ініціатива, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI), із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19. Наразі близько 150 країн є учасниками цієї ініціативи, зокрема Україна.

За матеріалами lloydslist.maritimeintelligence.informa