ПОНАД 300 КОМПАНІЙ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ ПІДПИСАЛИ ДЕКЛАРАЦІЮ НЕПТУНА ПРО ДОБРОБУТ МОРЯКІВ І ЗАМІНУ ЕКІПАЖІВ

Великі компанії, включаючи судноплавні титани AP Moller-Maersk, нафтові компанії BP і Shell, споживчий гігант Unilever і гірничодобувні групи Rio Tinto і Vale, а також морські перевізники, профспілки, Всесвітній економічний форум (ВЕФ) та інші партнери по ланцюгам поставок підписали Декларацію Нептуна про добробут моряків і заміну екіпажів.

Вони закликають всі країни визначити моряків ключовими працівниками і впровадити протоколи зміни екіпажу. Підписанти Декларації Нептуна попереджають світових лідерів, що ігнорування ризику психічного і фізичного благополуччя екіпажів загрожує глобальним ланцюгам поставок, які мають вирішальне значення для вакцинування світу від коронавірусу.Більше 90% світової торгівлі – від побутових товарів до медичних товарів – здійснюється морем. Але уряди держав заборонили заміни екіпажів через Covid-19. Підписанти сподіваються, що світові лідери, які зібралися на віртуальному форумі в Давосі в цьому році, дослухаються до їхнього виклику.

«Нам потрібні єдині та швидкі дії урядів та інших ключових зацікавлених сторін для захисту життя та засобів до існування 1,6 мільйона моряків – чоловіків та жінок, які працюють для нас у морі і продовжують стикатися з величезним ризиком для їхньої безпеки та доходів», – сказав Марджи Ван Гог, керівник відділу ланцюга поставок та транспорту ВЕФ. – Надаючи морякам статус ключових працівників і пріоритет вакцинування, ми можемо запобігти поглибленню гуманітарної та економічної кризи».

За останніми даними ICS та BIMCO, у світі 1,6 мільйона моряків працюють на міжнародних торгових суднах. Як правило, за оцінками ICS, близько 100 000 моряків змінюються щомісяця: 50 000 членів екіпажу списують на берег та 50 000 –відправляють на борт суден відповідно до міжнародних морських правил, що регулюють безпечний робочий час та благополуччя екіпажу. Моряки зазвичай працюють по 10-12 годин на зміну, сім днів на тиждень, контракти тривають чотири-шість місяців з подальшим періодом відпустки. Але через коронавірусну кризу і заборони на переміщення, введені багатьма урядами для боротьби з новими мутаціями Covid-19, сотні тисяч членів екіпажу вимушені залишатися у морі значно довше, ніж передбачалось контрактами, ризикуючи психічним та фізичним здоров’ям.

Джерело bbc. com

ВОКК нагадує, що за даними ІМО, станом на січень 2021 року список країн, які визнали згідно міжнародних резолюцій моряків «ключовими» працівниками, налічує 52 країни, до якого не входить Україна.